Uutta toiminnanjohtajaa haetaan ITS Finlandiin

Älykkään liikenteen verkosto - ITS Finland ry on yhteistyöfoorumi, joka kokoaa yhteen hallinnon, tutkimuksen ja yritysten osapuolet toteuttamaan digitalisaatioon ja automatisaatioon perustuvia palveluja ja ratkaisuja liikenteen sujuvuuden, turvallisuuden ja ympäristöystävällisyyden sekä kaupunkisuunnittelun parantamiseksi. Jäsenyhteisöjä on lähes sata.

Yhdistyksemme toiminnanjohtajan siirtyessä uusiin tehtäviin, etsimme uutta TOIMINNANJOHTAJAA vakituiseen työsuhteeseen.

Toiminnanjohtajan työssä pääset keskelle yhtä nopeimmin kehittyvistä aloista. Saat vedettäväksesi innostuneen ja sitoutuneen verkoston, joka edustaa laajasti eri toimijoita. Lisäksi olet tärkeä osa kansainvälistä verkostoa, jossa Suomi on arvostettu toimija.

Toiminnanjohtajan tehtävänä on
- edistää ja tukea alan liiketoiminnan kehittämistä ja palvelujen jalkauttamista
- ottaa aktiivinen rooli alan kehityksestä sekä teknologia- ja palveluinnovaatioista
- osallistua alan kansainväliseen toimintaan
- informoida päätöksentekijöitä ja muita vaikuttajia sekä mediaa alan
kehityksestä, strategisista tavoitteista ja niiden vaikutuksista
- huolehtia yhdistyksen viestinnästä ja antaa julkisuuteen tulevat lausunnot
- pitää yhteyttä jäseniin sekä tukea vuorovaikutusta jäsenten kesken
- markkinoida yhdistyksen jäsenyyttä potentiaalisille jäsenille
- huolehtia yhdistyksen strategiaprosessista
- huolehtia älykkään liikenteen kansallisten hankkeiden valmistelusta ja edistää alan ohjelmatoimintaa
- valmistella yhdistyksen hallituksessa esille tulevat asiat, lausunnot ja päätökset sekä huolehtia päätösten toimeenpanosta ja taloudenpidosta.

Valittavalta toiminnanjohtajalta odotamme kykyä jalkauttaa yhdistyksen tavoitteet käytännön toimiksi, taitoa toimia kansainvälisessä ITS yhteisössä, hyviä vuorovaikutustaitoja, kokemusta toimimisesta laajasti toimialan eri osapuolten kanssa sekä vaikuttaja- ja päättäjäviestinnän hallitsemista. Liikennealan laaja-alainen ymmärrys on edellytys toiminnanjohtajan työssä onnistumiselle. Kansainvälinen yhteistyö edellyttää sujuvaa englanninkielen taitoa ja muu kielitaito lasketaan eduksi.

Kirjalliset hakemukset pyydämme toimittamaan viimeistään 8. tammikuuta 2016 osoitteella Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.. Lisätietoja tehtävästä antavat hallituksen puheenjohtaja Karri Salminen, 040 544 5151 ja toiminnanjohtaja Sampo Hietanen 040 565 7688.

 

ITS Finland logo vari

 

Tiedustelut

Älykkään liikenteen verkosto -
ITS Finland ry
Pieni Roobertinkatu 9 (MOW), 00130 Helsinki

Toiminnanjohtaja Marko Forsblom
tel. +358 40 514 5100
etunimi.sukunimi (at) its-finland.fi

Puheenjohtaja Karri Salminen, CGI
tel. +358 40 544 5151
etunimi.sukunimi (at) its-finland.fi

ITS Finland Extranet

Kirjaudu Extranetiin täällä!

Tilaa uutiskirje

ITS sosiaalisessa mediassa

FacebookTwitterLinkedinYoutube