Uusia älyliikenteen ritareita

Suomi, Uutinen

Älyliikenneritari nro 9 Jouni Sintonen ja Älyliikenneritari nro 10 Mika Kulmala

Älyliikenneritari nro 10 Mika Kulmala on kuvan oikeassa kulmassa vieressään Älyliikenneritari nro 9 Jouni Sintonen.
Älyliikenneritari numero 10 Mika Kulmala (oikeassa reunassa) vierellään Älyliikenneritari numero 9 Jouni Sintonen. Kukittajat: Satu Orava ja Kimmo Ylisiurunen. Mitalit ojensi hallituksen puheenjohtaja Mika Nykänen toiminnanjohtaja Marko Forsblomin avustuksella.

Vuoden viimeisessä hallituksen kokouksessa oli ilo ja kunnia palkita ansioituneita älyliikenteen edelläkävijöitä Suomen tasavallan presidentin kunniamerkeillä.

Tänä vuonna saimme luovuttaa kunniamerkit Älyliikenneritari nro 9 Jouni Sintoselle ja Älyliikenneritari nro 10 Mika Kulmalalle.

Joulukuun hallituksen kokouksessa oli ilo ja kunnia palkita ansioituneita älyliikenteen edelläkävijöitä Suomen tasavallan presidentin kunniamerkeillä.
Hallituksen kokouksessa oli ilo ja kunnia palkita ansioituneita älyliikenteen edelläkävijöitä Suomen tasavallan presidentin kunniamerkeillä.

Älyliikenneritari nro 9 Jouni Sintonen. Suomen Leijonan ritarimerkki 6.12.2025

Jouni Sintonen on liikenteen digitalisaation edelläkävijöitä Suomessa. Hän on ollut keskeisessä roolissa tietoliikenneratkaisujen ja liikenteen loT:n kehittämisessä ja tuotteistamisessa, ja edistänyt pitkäjänteisesti yksityisen sektorin osaamisen kehittymistä Suomessa ja kansainvälisesti.

Jouni Sintonen on työuransa aikana toiminut moninaisissa tehtävissä, mutta erityisesti vuodesta 1997 alkanut työ Suomen ja Pohjoismaiden johtavalla teleoperaattorilla on ollut uraauurtavaa kehitystyötä älyliikenteen parissa. Hän on ollut mukana niin liikenteen automaatiohankkeiden, tilannekuvakehityksen kuin erilaisten loppukäyttäjäpalveluiden kehittämisessä, tuotteistamisessa ja kaupallistamisessa. Hän on omalla panoksellaan edistänyt ekosysteemimäistä ajattelua toimialalla ja ollut auttamassa lukuisia PK-yrityksiä pääsemään osaksi Telian asiakas- ja tuoteportfolioita. Jouni Sintonen ei ole pitänyt hirveästi ääntä tekemisistään, mutta alan toimijat näkevät ja hyötyvät hänen työnsä tuloksista lukuisissa eri yhteyksissä tänäkin päivänä.

Älyliikenneritari nro 10 Mika Kulmala. Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi 6.12.2025

Mika Kulmala on Suomen älyliikenteen pioneereja, ja samalla yksi tunnetuimpia älyliikenteen edistäjiä kaupunkisektorilla. Mika Kulmala on edustanut älyliikennealalla nimenomaan kaupunkisektoria ja ratkaisujen tilaajia, ja hän on ollut isossa roolissa alan käytännön ratkaisujen käyttöönotossa. ITS Factoryn pitkäaikaisena puheenjohtajana Mika Kulmala on keskeinen tekijä Tampereen älyliikennekehityksen takana, ja Tampere tunnetaan Suomen edistyksellisimpänä kaupunkina liikennesektorilla.

Mika Kulmala on aktiivisella ja innovatiivisella työpanoksellaan ollut huomattavassa roolissa liikennealan digitalisoimisessa niin Suomessa kuin maailmallakin. Hän on ollut merkittävässä roolissa Suomen kansallisten ja erityisesti Tampereen kaupungin älyliikennestrategioiden tekemisessä ja osallistunut aktiivisesti myös eurooppalaiseen alan kehittämiseen lukuisten EU-hankkeiden muodossa. Hänen vahva urheilutaustansa on ollut varmasti suurena apuna, kun hän on sitkeästi toiminut tienraivaajana käytännön toteutuksissa lukuisten erilaisten kokeilujen ja projektien tilaajana ja toteuttajana.

Palkitut kuuluvat nyt varsin hienoon seuraan eli aikaisemmin älyliikenteen ritarikuntaan ovat päässeet seuraavat Älyliikenneritarit:

Nro 1. Toimitusjohtaja ja yrittäjä DI Matti Lankinen
Nro 2. Yhteiskuntasuhdejohtaja Karri Salminen;
Nro 3. Toimitusjohtaja ja yrittäjä DI Sampo Hietanen
Nro 4. Toimitusjohtaja ja yrittäjä DI Kimmo Ylisiurunen
Nro 5. Professori TkT Ulla Tapaninen
Nro 6. Johtava asiantuntija DI Pekka Eloranta
Nro 7. Toimitusjohtaja DI Tuomo Parjanen
Nro 8. Johtava tutkija DI Raine Hautala

Jaa sivu eteenpäin

Lisää kirjoituksia